Březen patří knihám. Tento měsíc si už 11 let připomínáme, jak je četba důležitá, a že bychom neměli na tištěné knihy zapomínat. Akci podporuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a hlásí se k ní více než 400 veřejných knihoven po celé České republice. Proč je důležité dětem číst a později je vést k tomu, aby si četly samy?
Od kdy dětem číst?
Dětem můžete číst prakticky od narození. Už na miminko v bříšku je dobré mluvit a zpívat mu, aby si zvykalo na váš hlas. To samé platí u dětí po narození. Dokud dítě není schopné vnímat děj, můžete na něho mluvit, zpívat mu ukolébavky nebo číst prakticky cokoliv. Přibližně od dvou let je vhodné začít dítěti číst pravidelně, nejlépe zavést čtení jako rituál například každý večer před spaním. Odborníci uvádějí, že bychom měli dětem v předškolním věku číst denně alespoň 20 minut.
Proč je čtení důležité?
Čtení posiluje vazbu mezi dětmi a rodiči. Rozvíjí řečové schopnosti dětí a podporuje jejich fantazii. Odborníci se shodují na tom, že děti, na které rodiče pravidelně mluví a čtou jim, začínají dříve mluvit a mají bohatší slovní zásobu. Pokud děti vidí své rodiče často s knihou, budou samy více motivované číst. Jakmile se dítě naučí číst, je vhodné ho v tom podporovat a povzbuzovat ho. Nejprve může číst nahlas rodičům, poté už samo například před spaním v posteli.
Jak vést děti ke čtení?
Pokud chceme, aby děti rády četly, musíme je k tomu vést od malička. Pro děti do 5 let jsou nejvhodnější ilustrované knížky, ve kterých je nejen text, ale také obrázky. Už batolata si ráda prohlížejí leporela, která jsou navíc pevná, takže je nemohou zničit. Malé děti si ještě nevydrží prohlížet knížky samy, proto je dobré zapojit je různými otázkami. Například: Ukaž na obrázku kočičku. Jak dělá kočička? A kdo to stojí vedle kočičky? Dítě ukazuje, hledá a samo pokládá další otázky, které ho zajímají.
Slovní zásobu si děti rozšiřují nejvíce mezi 16. – 24. měsícem života. I když dítě ještě nemluví, všemu rozumí a všechno, co mu řeknete, jeho mozek nasává jako houba. Kromě prohlížení ilustračních knih je pak vhodné dítěti pravidelně číst pohádky, nejlépe před spaním. Abyste dítě zaujali, dbejte na to, aby váš hlas nezněl příliš monotónně. Většina dětí miluje, když jim rodiče čtou.
Jak si vedou české děti ve čtení?
Studie provedená mezi lety 2013 – 2017 odhalila, že čtenářská gramotnost se u dětí nezhoršila. Čtení patří mezi oblíbené činnosti pro 65 % nejmladších a pro 54 % starších dětí. Obliba knížek klesá u teenagerů, kteří stále častěji dávají přednost tabletům a mobilním telefonům.
Školní knihovny navštěvuje třetina dotázaných ve věku 9 – 19 let, veřejnou knihovnu pak využívá necelá polovina dětí. Studie poukazuje na to, že čím jsou děti mladší, tím častěji knihovny navštěvují. Jejich zájem s rostoucím věkem klesá. Z průzkumu dále vyplývá, že vášnivějšími čtenáři jsou dívky.
Veřejné knihovny kromě půjčování knih a další dokumentů pořádají pro své čtenáře také různé akce spojené s knihami a čtením obecně. Velmi oblíbená je takzvaná Noc s Andersenem, která probíhá každoročně ve školách a školkách, ale hlavně v knihovnách na konci března. Letos tato noc pohádkového čtení připadá na 27. března. Jde o velkolepou oslavu výročí narození Hanse Christiana Andersena.
Většina rodičů se snaží o to, aby jejich dítka čtení bavilo. Až 85 % rodičů považuje knihu za vhodný dárek pro dítě. Mezi nejoblíbenější knížky pro děti na prvním stupni patří Harry Potter a Deník malého poseroutky. Tyto publikace se staly světovým fenoménem.
U nás ve Familium vám nabízíme speciální kategorii vyplňovacích knížek, které se stanou skvělým dárkem pro vaše blízké. Vyberte si tu svou ZDE