Retro styl proniká do stále více oblastí života a výjimkou nejsou ani hračky. Tatrovka, stavebnice Merkur, kuličkové počítadlo, plechové hračky, nafukovací zvířata či staré dobré dřevěné kostky… S takovými hračkami si hrála generace těch, kteří jsou dnes sami rodiči, a dodnes v nich vyvolávají vzpomínky na jejich dětství. Po těchto a mnohých dalších hračkách uplynulých desetiletí je v dnešní době velká poptávka a rodiče je čím dál častěji pořizují i svým dětem jako originální dárky. To dokazuje, že retro styl je trendy. Proč tomu tak je?
Návrat k přírodě a ke kořenům
Po desetiletí v každodenních činnostech dobrovolně používáme nepřírodní, často až jedovaté látky, které jsou již běžnou součástí předmětů denní potřeby, ale dokonce i vody a potravy. To se týká i hraček, které mohou obsahovat různé jedy. V případě dětí je škodlivý účinek na zdraví ještě více alarmující a na zdravotní závadnost či nezávadnost bychom měli hledět s ještě větší ostražitostí. Mnozí naštěstí již docházejí k tomu, že takovéto chování a životní styl jsou neudržitelné a obracejí se zpět ke kořenům. Opět hledají inspiraci v životech našich předků, kteří žili zdravější a jednodušší život, těšili se z mála. To je jedna z pohnutek, která dnešní rodiče přitahuje k retro hračkám.
Co je staré, to je kvalitní a opravdové
Současné hračky jsou často pochybné kvality a nic nevydrží, myslí si řada rodičů, v jejichž dětství nebyla o podobných problémech řeč. A pokud už se něco rozbilo, našel se zručný tatínek, dědeček či strýček, který dítěti hračku opravil. Ty se pak často dědily i z generace na generaci.
Dříve neměly děti tolik hraček jako dnes a více si jich vážily. Hračky je tak učily vážit si věcí i v běžném životě. Dnes jsme více přivykli tomu, že co se opotřebuje, to se vyhodí a se snižující se kvalitou se tak děje stále rychlejším tempem. Málokdy se rozhodneme věnovat svůj čas opravě hraček nebo čehokoliv, mnohem častěji věc vyhodíme a vyměníme ji za novou. Kromě toho, že tak v dětech nevytváříme pozitivní vzory, toho pochopitelně ruku v ruce využívají i výrobci a obchodníci, kteří nám podsouvají čím dál nižší kvalitu. Ocitáme se tak v začarovaném kruhu. Můžeme z něj ovšem vystoupit. Pomůžeme si právě třeba tím, když budeme našim dětem pořizovat kvalitní hračky, ať už jsou či nejsou retro.
Oproti mnoha současným hračkám se dají ty „retro“ charakterizovat slovem opravdové. Některé současné hračky působí navíc jako z hororu a v dětech podprahově mohou podněcovat strach a agresi. To se u retro hraček nestane. Dřívější hračky byly vyráběny se záměrem potěšit oko a vyvolávat v dětech kladné pocity, přinášet jim radost a podporovat jejich manuální zručnost. I to v rodičích vyvolává kladné pocity a rádi je svým dětem kupují.
Vzpomínky předávané dětem
V neposlední řadě retro hračky často oslovují i samotné rodiče a vzbuzují v nich nostalgii a vzpomínky na vlastní dětská léta, dokonce si s hračkami blízkými jejich srdci s dětmi i raději hrají. Pro některé jsou dokonce sběratelskou vášní. Rádi s nimi seznamují i své potomky a jejich pomocí jim přibližují, jak tehdy vypadaly některé předměty v reálném životě a jak a s čím si kdysi hráli. A skutečně retro hračky dnešní děti baví a v záplavě těch moderních, zobrazujících hrdiny ze současných dětských filmů či pohádek, se pro ně stávají retro hračky originálním dárkem. A nakonec můžou potěšit a vyvolat hravost i v rodičích a stát se originálním vzpomínkovým dárkem pro ženy, muže i pro celou rodinu. Z toho plyne, že staré může být pořád dobré a že retro hračky jsou „nesmrtelné“. Tak který originální dárek pro děti pořídíte letos k Vánocům vy?