Začátek prosince je neodmyslitelně spojený s Mikulášem. Začal advent, vánoční přípravy jsou v plném proudu a děti se už nemohou dočkat Ježíška. Aby si to čekání zkrátily, přijde Mikuláš se svou partou – s čertem a andělem. Do jisté míry to může být zábavné i poučné, ale pozor abyste nepřekročili pomyslnou hranici. Dětem totiž může zejména „zlý“ čert způsobit dlouhodobé trauma.
Mikuláš – výchovný nebo zábavný?
Mikuláš nosí 5. prosince dětem drobné dárky. Obvykle nesmějí chybět jeho věrní společníci čert a anděl. Ovšem nabízí se otázka, jak to udělat, aby se děti nebály? „Strašit děti čertem se rozhodně nevyplácí. Děti věří tomu, co jim říkáme a nedokážou rozlišit pravdu a realitu. Určitě bych pojala Mikuláše jako kladnou postavu. U dětí, které jsou hodně bázlivé, raději bez čerta,“ vysvětluje psycholožka Lucie Mucalová. Zároveň poukazuje na to, že pokud se děti nebojí, není problém vyrazit třeba do ulic na přehlídku čertů.
„Děti prožívají strachy intenzivně. Proto je potřeba si vždy uvědomit, jaké dítě doma máme a dle toho respektovat jeho hranice a potřeby,“ dodává.
Mikuláše můžete pojmout různě. Můžete si objednat tuto partičku domů, zde ovšem velmi opatrně. Ideálně přes agenturu nebo z řad svých známých. Malým a bojácným dětem raději nechejte pytlíček s dárky za oknem. A na Mikuláše se můžete zajít podívat třeba na nějakou veřejnou akci, kterých bude zejména o víkendu spoustu.
Od kdy obdarovává Mikuláš děti?
Mikuláš jako světec byl uctíván nejprve na Balkáně, až poté se tyto oslavy přesunuly do Evropy. Svatý Mikuláš se stal již v 8. století patronem Ruska. Západoevropské země převzaly tuto tradici kolem 10. století. Ovšem nejstarší záznamy o nadílce spojené s Mikulášem se datují do 14. století.
Proč chodí Mikuláš s čertem a andělem? Tyto dvě postavy jednoduše představují prototyp dobra a zla. Mikuláš jakožto moudrý muž naděluje dárky a říká dětem, zda byly hodné a v čem by se měly zlepšit. Anděl je zástupce dobra. Chválí děti, pokud jsou hodné. Na druhé straně stojí čert, který má děti postrašit a popostrčit je k lepšímu chování.
Zajímavostí je, že právě Mikuláš je ve východních církvích druhým nejuctívanějším světcem vůbec hned po Panně Marii. Svatý Mikuláš se stal nejen patronem dětí, ale také rybářů, námořníků, obchodníků, lékárníků, studentů, a dokonce i prostitutek.
Mikuláš ve světě
Tradice svatého Mikuláše se postupně rozšířila do celého světa. Asi nejsilnější tradice je v Nizozemsku. Mikuláš pod jménem Sinter Klass připlouvá z moře a dětem dává cukroví a ovoce plnými hrstmi. Odtud se asi ve 13. století tradice postupně rozšířila do Německa a dalších evropských zemí. Mimochodem v Německu se nazývá Weinachtsmann. Zároveň v Německu, v Rakousku i Maďarsku chodí čerti, kterým se říká Krampusové. Je to mnohem strašidelnější verze našeho klasického čerta. Často se bojí i dospělí. Masky Krampusů jsou velmi realistické a dnes je možné je potkat v období svátku Mikuláše i u nás.
Dárky, které mají smysl
Možná váháte, čím děti na Mikuláše obdarovat? Většinou děti dostávají sladkosti nebo ovoce a různé drobnosti. Ano, k těmto svátkům patří drobnější dárky. Zábavné či interaktivní hry, jako například Pexetrio nebo sada hliněných kuliček, tříbí dětskou fantazii i jemnou motoriku.
. Snažte se dětem tyto svátky maximálně zpříjemnit, aby na ně jednou rády vzpomínaly. Není třeba v nich vyvolávat strachy, ale naopak si to skvěle užít. Navíc pokárat dítě za nějakou „drobnost“ může i Mikuláš. A takový pytlíček uhlí nebo brambor mezi ostatními dárky účinkuje mnohdy lépe, než zbytečné strašení, co říkáte?