Čokoládový nebo jiný adventní kalendář?
V neděli nás čeká první adventní neděle. A čas, kdy děti dostanou adventní kalendář. Těšení na Štědrý den je kouzlená doba a adventní kalendář k tomu patří. Některé děti ho dostávají až od Mikuláše, a tak mají těch prvních pět políček najednou.
Historie adventního kalendáře sahá do první poloviny 19. století. První zaznamenaný adventní kalendář se objevil u protestantů v Německu. Byl zcela prostý v podobě křídou psaných čísel na dveře kostela a zapálení svíce. O pár let později se objevily první ručně vyrobené adventní kalendáře. Tehdy byly uměleckými díly, obvykle vyřezávanými ze dřeva výrazně malované. První tištěný kalendář s malými barevnými obrázky byl vyroben v roce 1908. Později se k samotným obrázkům přidala ještě okénka. V dnešní době se adventní kalendář objevuje ve všech koutech světa, kde převažuje křesťanské vyznání všech církví.
V posledních letech se objevil trend vyrábět adventní kalendář pro svoje děti a plnit ho vším možným jen ne čokoládou. Připravili jsme pro Vás výběr odkazů s návody, jak na adventní kalendář. Přidáváme také tipy, co všechno do něj můžete dát.
Adventní kalendář pojměte podle svých možností. Můžete vyrobit složitý anebo zůstat u koupeného - třeba domečku a ten jen naplnit. Největším zdrojem inspirace DIY adventních kalendářů je zřejmě pinterest.
24 schovek na dárečky můžete vyrobit z krabiček, pytlíčků, domečků, ruliček, kuželů, z lega... Stačí si jen vybrat, připravit si vše potřebné a pustit se do toho. Před výrobou si ještě rozmyslete, kde bude adventní kalendář umístěn. Přece jen s vámi bude bydlet necelý měsíc. Tak ať je milou součástí domácnosti.
Co dát do adventního kalendáře a nekazit životosprávu?
Co třeba puzzle rozdělané do celých 24 dnů. Na každý den třeba 4-5 dílků v závislosti na velikosti celé skládanky. Obrázek se krásně zvětšuje celý advent. Na Štědrý den to pak navodí slavnostní atmosféru. A ještě jeden tip. Vytvořte si puzzle z vlastní rodinné fotografie. Nalepené na čtvrtce pak ozdobí zeď třeba v pokojíčku dětí. Ale pozor! Vkládejte jednotlivé dílky do adventního kalendáře pěkně postupně, ať lze každý den sestavit kousek obrázku.
Další možností, co schovat a čím obdarovat jsou zvířátka, panáčci (lego, play mobil), autíčka, jednotlivé dílky stavebnic (např. lego, magformers), sponky a gumičky do vlásků, korálky na vyrábění, sem tam nějakou temperu, modelínu nebo jinou výtvarnou potřebu. Záleží na tom, co preferujete.
Doporučujeme několik zpracování kalendářů, které nás zaujalo od mamablogerek. Dáváme odkazy na další možnosti zpracování a naplnění adventního kalendáře:
- papírový kalendář s úkoly pro celou rodinu
- hádankový kalendář pro rodiny i páry
- adventní kalendář z recy papíru
- domečkový kalendář a adventní kalendář pro muže
- adventní kalendář v podobě sněhuláka (třeba když zrovna ten sníh ne a ne napadnout)
Ať bude adventní kalendář u vás doma jakýkoli, hlavně nezapomeňte v době adventu být prostě jenom tak spolu a těšit se ze společných chvil.